Буктрейлер в бібліотеці
Термін «буктрейлер» у перекладі з англійської-«book» книга, «trailer» -«промо-ролик» у рекламі фільму. «Вікіпедія» визначає трейлер як «невели­кий відеоролик, який складається з коротких і зазвичай найбільш видовищних фрагментів філь­му, і використовується для анонсування або ре­клами цього фільму».
Замінивши в даному визна­ченні слово «фільм» на слово «книга», отримаємо наступне: буктрейлер-короткий (до 3 хвилин) відеоролик, який стисло й видовищно розповідає про зміст книги для її анонсування чи реклами.
Ефективність буктрейлера високо оцінює російсь­кий аналітик Лев Оборін: «Ви можете побачити анімацію, постановку за мотивами роману, набір ілюстрацій, розповідь автора про свою роботу, сценку, в якій письменник розмовляє по телефону з книгопродавцем, або докладне пояснення, чому без цієї книги ви не зможете прожити ні дня».
3 історії виникнення
За кордоном буктрейлер з'явився в 2002 році. Для широкого загалу вперше був продемонстрований у 2003 році на книжковому ярмарку в містечку Шрівпорт (Луїзіана, США). Це була презентація книги Крістін Фіхан «Темна симфонія», здійснена у форматі відео, в якому подано сюжет роману. І хоча критики вказували на примітивні спецефек­ти, візуальні штампи, аматорство -ніщо не змог­ло затьмарити вибуховий ефект від презентації.
Широку популярність буктрейлери отримали з 2005 року завдяки розвитку соціальних медіа, появі рідерів та інших технічних пристроїв для вільного читання електронних текстів.
В Україні появу буктрейлерів пов'язують із видавництвом «Фоліо», яке до Львівського форуму у 2008 році створило буктрейлери на дві нові книги подружжя Шевченків «Кривава осінь у місті Лева» і «Оксамитовий перевертень». А от перший пере­осмислений і оновлений буктрейлер як окремий мікрофільм із власною драматургією пов'язують з іменем відомого видавця Діани Клочко. У 2010 році було створено анімаційний трейлер із героями чотирикнижжя Олександра Денисенка «Межник». В Youtubeпредставлена 4-хвилинна «Презентація книги», здійснена за п'єсою Олександра Денисенка «Сердечний рай, або Оксана». В 2012 році спосте­рігається тенденція до створення буктрейлерів накниги авторів-учасників Міжнародного поетичного фестивалю MeridianCzernowitz. У березні цього ж року вийшов перший в Україні буктрейлер на серію дитячих книг - «Буктрейлер від «Грані-Т».
Аналіз Youtube-ресурсів показує, що створення буктрейлерів стає модним молодіжним захоплен­ням.
Знайомить Інтернет і з першими бібліотечними буктрейлерами: Ліна Костенко «Річка Геракліта»; «Дві хвилини правди» Ірени Роздобудько»; «Песнь о вещем Олеге» та ін. (Дніпровська ЦБС).
У 2011 році з ініціативи Вологодської облас­ної юнацької бібліотеки ім. В. Ф. Тендрякова про­водився конкурс буктрейлерів «Книга в кадрі». У вересні цього ж року Алтайська крайова бібліо­тека організувала свято «Bookтрейлер до «Дня знань!» Російський науковець Юлія Щербиніна буктрейлери класифікує:
за способом візуального втілення тексту:
-  ігрові (мікрофільм про книгу);
- неігрові (набір слайдів із цитатами, ілюстраціями,     книжковими розворотами, тематичними малюнками, фотографіями тощо.);
- анімаційні (мультфільм за книгою).
за змістом:
- розповідні (презентують епічну складову, основу сюжету твору);
- атмосферні (передають основні настрої книги й очікувані читацькі емоції);
- концептуальні  (транслюють ключові ідеї та загальну смислову спрямованість тексту).
 Особливістю  якісних  буктрейлерів,  на думку українського видавця і перекладача Діани Клочко, «є або несподіване   дизайнерське   рішення, або несподіваний спосіб озвучення. Невдалими вважаються буктрейлери, в яких це просто кіно, просто анімація чи слайд-шоу з підбіркою цитат на тлі псевдоромантизованих пейзажів. І тільки там, де бачення нестандартне і навіть наївне, мож­на знайти щось цікаве».
Основне завдання буктрейлера -розповісти, зацікавити, заінтригувати. І для бібліотекаря це ще одна можливість запропонувати читачеві ту чи іншу книгу. Проблемою для бібліотек залишаєть­ся те, що буктрейлер повинен бути схвалений або ініційований автором книги або її правовласником-видавництвом. Російські колеги вбачають вихід із ситуації у спільних бібліотечно-письменницьких проектах.
При створенні буктрейлера використовують відео, ілюстрації, фотографії, розвороти книг. Немає і загальноприйнятих вимог, критеріїв оптималь­ної тривалості буктрейлера. Спеціалізований англомовний блог про буктрейлери – TheBookTrailerManual-пропонує оптимальну тривалість ролика одну-півтори хвилини. Українські бук­трейлери в середньому укладаються в інтервал від однієї до трьох і більше хвилин.
Мінімальне технічне забезпечення проце­су створення буктрейлера включає: комп'ютер, мікрофон (для самостійного озвучення тексту), набір програм для звукозапису (для самостійного озвучення буктрейлера), конвертації відеофайлів, нарізки та склеювання фільмів.
Як зробити буктрейлер?
1. Переглянути в Інтернеті зразки буктрейлерів видавництв, бібліотек, любительські.
2.  Вибрати книгу. Це реклама нових книг і просування  книг-ювілярів,  створення  буктрейлерів, приурочених до ювілейних (певних) дат і подій та ін.
3. Написати сценарій. Найскладніший етап -написання   сценарію   буктрейлера,   визначення його сюжетної лінії. Тому важливо внести інтри­гу і сконструювати його так, щоб читачеві захо­тілось дізнатись, що ж буде далі. А дізнатись про це можна лише після прочитання книги. Тому текст, кожне речення, слово повинні бути про­думаними, виваженими, цілісними. Слід чітко визначити на що б ви хотіли звернути увагу чи­тача, які ілюстрації або відеофрагменти можна використати, музичний супровід, формат тексту (буде з'являтися на слайдах чи в аудіоформаті).
4. Підібрати   матеріали   для   відеоряду   (ма­люнки, фотографії, ілюстрації, зняти відео або знайти відео в Інтернеті (авторське право). Для якісного відображення фото та ілюстрацій доцільно попередньо опрацювати їх у фоторедакторі (Photoshop, існує онлайновий аналог Photoshop.com, безкоштовний фотосервіс Рісаsа від Google).
Для роботи в програмі-редакторі WindowsMovieMakerвідео необхідно конвертувати у формат АVІ. Можна використовувати для цьо­го програму FormatFactory- це багатофункціо­нальний і потужний конвертер медіафайлів. Програма зручна у використанні і, що важливо, її можна безкоштовно завантажити з Інтернету.
Free VideoConverterдозволяє конвертува­ти відео безкоштовно в АVІ, МР4, WMV, МКV, МРЕG, 8WF, 3GР, DVD, МРЗ, іРоd, іРhоnе, РSР, Android, копіювати і записати DVD, конвертува­ти у FlashFLVі SWF, записати Вlu-гау і заван­тажити на YоuТubе з Free VideoConverter.
Freemake-єдиний відеоконвертер, який конвертує онлайн-відео через прямі URL-адреси з YоuТubе, Facebook, МТV, Vimeо, Dailymotion, ComedyCentral. Завантажує YоuТubе до ITunesі   перетворює   їх   у   будь-який   формат   з   усіх підтримуваних сайтів.
5. Записати озвучений текст, якщо це перед­бачено за сценарієм.Для якісного запису і професійного редагу­вання звуку можна використовувати програми SoundForgeі AdobeAudition. Необхідне техніч­не обладнання -мікрофон. При створенні «мінусівок» фонограм використовується створена лише під цю операцію «однокнопкова» безко­штовна програма VocalRemover, яка дозволяє вирізати з пісні вокал і отримати лише музику.
6.  Вибрати програму для роботи з відео. Є безліч програм, які дозволяють створити відео з фотографій, але, зазвичай, на печатках викорис­товується стандартна програма для операційної системи Windows– WindowsMovieMaker. Із програмою легко працювати, вона має багатомов­ний інтерфейс. Програма здатна опрацьовувати відеофайли з цифрової відеокамери, створювати із зображень слайд-шоу, додавати до відео заго­товки, титри, звук, вирізати необхідні фрагмен­ти і склеювати їх, створюючи при цьому ефек­тні переходи від фрагмента до фрагмента. Вона широко використовується для створення кліпів, відеопрезентацій та опрацювання аматорського відео. «Мінуси» -одна звукова доріжка, тобто не можна одночасно завантажити два звукових файли (музику і голос).
7.   Обрати     відеосервіс.     Багато     операцій із   фото   і   відео   можна   виконати   в   онлайнових    редакторах    та    соціальних    сервісах -відеоредактор YоuТubе, Animoto, Glogster, слай­дові Google-презентації зі вставкою відео.
8. Підібрати GIF-анімацію і футажі. Працюючи над відеороликом, можна використовувати GIF-анімовані малюнки і футажі. Вони призначені для створення фону, переходів та представлені в Інтернеті, їх можна застосувати у вигляді дизайну.
9. Заключний етап -відеомонтаж (вирізання / склеювання фрагментів відео, додавання звукової доріжки, зміна розміру відео, субтитрування, на­кладання ефектів, переходів, музики, «зведення» звуку) та запис на жорсткому диску комп'ютера.
Монтаж буктрейлера у вигляді слайд-шоу
Існує ряд програм для створення буктрейлера у формі слайд-шоу. Ці програми використовують великий спектр інструментів: ефекти переходів між зображеннями, їх «зуммування» і панора­мування, додавання музичного фону, а також анімованого тексту або навіть голосових коментарів.
Презентація в програмі MicrosoftPowerPoint-це послідовність слайдів, яка супроводжується аудіоінформацією. Це може бути музика, мова або звукові спецефекти. Для роботи знадобиться мікрофон, комп'ютер зі звуковою картою, колонки, програма MicrosoftPowerPoint.
В презентації PowerPointвикористовують музичні файли у форматі Wav. Файли, розміром більше 100 Кб, зв'язуються зі слайдом презентації за допомогою посилання. Для цього на вкладці«Вставлення» в області «Мультимедіа» обираємо опцію «Аудіо» і натискаємо «Записати з файлу».
Для запису презентації обираємо слайд, до якого потрібно надиктувати текст. У групі «Налашту­вання» у вкладці «Показ слайдів» натискаємо «Запис мовного супроводу». Звук буде збережено автоматично. Додаток запропонує вам зберегти тимчасові інтервали. Тому під час запису мовного супроводу краще витримувати паузи там, де озву­чення не потрібне.
Програма PowerPointможе зберігати презен­тацію як файл WindowsmediaVideo(WMV) і популяризувати його, знаючи, що анімована мультимедійна презентація з дикторським текстом відтворюватиметься без дефектів. Також можна пе­ретворити файл в інший формат (АVІ, МОVтощо).
Безкоштовні програми для створення слайд-шоу
PhotoStory-доступна для більшості користува­чів програма. Використовує покроковий інтерфейс, який дозволяє створювати досить ефектне слайд-шоу. Тут є всі необхідні інструменти: додавання тексту, ефектів, музики, голосових коментарів. У декілька кліків можна розставити слайди в потрібному порядку, повернути в будь-який бік, обрізати, додати панорамування та масштабування з різними ефектами переходів і т.п. А готовий проект зберегти для відтворення на комп'ютері, на мобільних пристроях, в Інтернеті.
DVDslideshowGUI-програма пропонує графіч­ний інтерфейс і різні інструменти, необхідні для створення слайд-шоу. Доступний не лише імпорт фотографій і звукових доріжок, але і додавання різних типів даних, таких як відео в АVІ або АVSформаті, а також  PowerPointпрезентацій. Гото­ве слайд-шоу можна експортувати в популярні відеоформати, такі як МР4, МРG, FLV, AVI, АVS. Є підтримка DVDформату і можливість записати відео на диск.
Socusoft Photo to Video Converter. Допоможе додати фотографії, вибрати переходи і музику, влаштує попередній перегляд слайд-шоу і здійснить конвертацію в потрібний формат. Додавати фото­графії з комп'ютера можна просто перетягуючи їх на потрібну позицію. На жаль, частина функцій недоступна в безкоштовній версії.
Відеомонтаж буктрейлера
Для створення якісного буктрейлера потрібно сумлінно опрацювати матеріал. Звичайно, на якість відео значно впливає й програмне забезпе­чення. Для початківців є згадуваний відеоредактор WindowsMovieMaker. У переліку професійних – CyberLinkPowerDirector, CorelVideoStudio,SonyMovieStudio,PinnacleStudio та інші. Багато операцій із роботи з фото і відео можна виконати і в онлайнових редакторах. Онлайнові сервіси мають ще одну важливу перевагу: завдяки тому, що всі операції з обробки файлів виконуються на віддаленому сервері, продуктивність комп'ютера, на якому ви працюєте, не має значення. А це до­зволяє навіть на малопотужному ноутбуці без про­блем редагувати відео високої роздільної здатності.
Відеоредактор YоuТubе. Безкоштовний інструмент YоuТubе, який дозволяє редагувати ролики і створювати абсолютно нове відео. За допомогою відеоредактора можна:
*комбінувати різні завантажені відео для створення нового й довшого відео;
*обрізати завантажені відео до потрібної тривалості;
*додавати звукову доріжку з бібліотеки затвер­джених композицій (як із власних завантажень, так і з попередньо затверджених відео з ліцензіями СгеаtiveCommons);
*оздоблювати ролики за допомогою спеціальних інструментів і ефектів.
У відеоредакторі YоuТubе є інструментарій для налаштування й удосконалення якості роликів. За його допомогою можна повертати ролики, додавати ефекти (яскравість), додавати текст, об'єднувати відеоролики, створювати нові,  враховуючи формати файлів, і публікувати на YоuТubе лише одним кліком (завантажувати ще раз не потрібно). Проблемним моментом є те, що обрізати чи реда­гувати звукову доріжку у відеоредакторі не можна. Відтворення звукової доріжки припиниться, коли вона закінчиться. Також не можна вибирати певні частини звукової композиції: звук запуститься від  початку й  обірветься, щойно  відео закінчиться.
Слід враховувати,  що  після  заміни  звукової доріжки у відео на нову -з бібліотеки YоuТubе -відео, яке містить звукові доріжки з бібліотеки, може відображатися реклама.
Sarolta. Сервіс взаємодіє з файлами форматів mpg, flv, avi, mpeg, mov, gt, 3gp(розмір кожного файлу обмежений -1 Gb) і дозволяє вставляти у ролики різну графіку, текстові повідомлення та аудіо, вносити корективи у відео і накладати ефекти, а також зберігати результати роботи на сервері та опубліковувати готові матеріали на сайті.
VideoToolbox. Безкоштовний редактор відеороликів. Дозволяє робити розкадровку відео, дода­вати відеофайли, обрізати,   робити   скріншоти, накладати на зображення субтитри і водяні знаки; наявний відеоконвертер, який підтримує більшість відомих відеоформатів. Обмеження -можна за­вантажувати файли не більше 300 Мb.
Створити анімаційні картинки безкоштовно лег­ко і просто дозволяє й спосіб MakeAGIF. Допомагає виконати одну операцію -згенерувати анімований файл формату GIF, який може, зокрема, ста­ти в нагоді для створення оригінального аватара або банера. Даний сервіс працює в одному з двох режимів. У першому з них користувачеві пропо­нується завантажити серію зображень, на основі яких буде згенерована анімація. У другому режи­мі MakeAGIFможе захопити зображення з веб-камери і зробити GIF-файл з отриманих фотографій.
Сервіс Animotoпризначений в основному для підготовки  відеоколажів  із  масиву  фотографій з накладанням звуку. Можна вставляти невеликий уривок відео. Мінуси -безкоштовно можна завантажити тільки 12 картинок і дуже короткі титри. Великий обсяг сервіс не приймає, але навіть цей короткий ролик можна використовувати в буктрейлері. Фотографії можна завантажувати з комп'ютера, сторінки Facebook, іPhonе на сайт Animotoі вибрати фонову музику. Програма сама працює режисером і редактором, вона аналізує фото та музику і автоматично створює відео, якерухається в ритмі музики. Користувачі можуть завантажувати їх на YоuТubе, Facebook, на свій комп'ютер і навіть замовити у AnimotoDVDіз готовим фільмом.
Знявши 2-3-хвилинний ролик, що розкри­ває зміст книги, можна збільшити та розширити кордони читацької аудиторії. А віджет на сайті YоuТubе, що в україномовній версії звучить як «пов'язані відео», повідомить про існування цього ролика всім, хто зацікавиться подібною темати­кою. Для просування і реклами книг незамінни­ми є соціальні мережі («ВКонтакте», Facebook, Twitter, тощо.); блоги, тематичні форуми, спільноти.
Буктрейлери можна використовувати при ство­ренні інтерактивного плаката в Glogster, у слайдових Google-презентаціях із вставкою відео, розмі­стити його на сайті бібліотеки чи в бібліотечному блозі, привернувши таким чином увагу читачів до нових книг, що надійшли у фонди бібліотеки. А можна провести конкурс на кращий буктрейлер, зазначимо, що без прочитання книги навряд чи реально його створити, навіть якщо ви профі у роботі з соціальними сервісами.
Використання інформаційних технологій у робо­ті бібліотеки значно розширюють форми і методи популяризації книги. На зміну малоефективним у даний час ілюстративно-книжковим виставкам прийшов сучасний спосіб просування книг -буктрейлери. У ролику, не більше З хвилин, інформа­ція про книгу подається так, що відразу хочеть­ся взяти її та прочитати. Уявіть, що ці ролики будуть крутитися у бібліотеках на моніторах? На бібліотечних сайтах і блогах?
Створення роликів - абсолютно закономірний і неминучий етап розвитку книговидавничої ін­дустрії з непрогнозованими наслідками і непередбачуваними результатами. Хто знає, як стане розвиватися культура читання і взагалі культура в майбутньому? Як будуть сприйняті наступними поколіннями твори сучасних авторів? Які техно­логії та прийоми візуалізації тексту прийдуть на зміну існуючим? Це змушує замислитися над пер­спективами популяризації читання, хоча б і за до­помогою відеопрезентацій.
На думку Діани Клочко, буктрейлери націлені на молодіжну аудиторію, на тих, хто має смак до віртуального мистецтва. Це, по суті, завоювання нових аудиторій... Ми стоїмо на порозі того, що практично все переміщається у віртуальний про­стір. Але... книжка ніколи не зникне, тим паче ди­тяча. Це те, що повинно бути і буде в домі. Трейлер забудуть, але когось він приведе до книжки»

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек

День Конституції України